Abdominoplastyka
Abdominplastyka, czyli korekta powłok jamy brzusznej. Operacja polega na usunięciu nadmiaru fładu skórno- podskórnego w obrębie podbrzusza. Zabiegowi najczęściej towarzyszy przeniesienie i odwtowrzenie na nowo pępka. Należy pamiętać iż sam zabieg jest tylko jednym z elementów kształtowania sylwetki. Niedłącznymi składowi utrzymania finalnego efektu jest aktywność fizyczna i właściwa dieta.
Kto się kwalifikuje?
-
pacjentki z nadmiarem wiotkiej skóry brzucha
-
pacjentki, u których występuje deformacja powłok jamy brzusznej po wcześniejszych zabiegach/urazach
-
pacjentki z rozejściem mięśni brzucha po ciążach
Przeciwwskazania
-
infekcje ropne i stany zapalne skóry
-
nieleczona cukrzyca
-
nikotynizm!!!
-
Niezalecane u pacjentek, które planują kolejną ciążę!!!
Technika operacyjna
Istnieje wiele modyfikacji operacji abdominoplastyki. Po zbadaniu pacjentki, ocenie nawisu skórnego oraz warunków anatomicznych wybieramy najbardziej optymalną w danym przypadku. Cięcie górne zlokalizowane jest wokół pępka, cięcie dolne tuż nad linią owłosienia łonowego. Na początku usuwany jest nadmiar skóry i tkanki podskórnej. Następnie po podpreparowaniu tkanek dokonujemy dokładnej inspekcji struktur mięśniowych, przeprowadzając przywrócenie ich napięcia. Finalnie w technice klasycznej przemieszczamy pępek. W sytuacji, gdy nadmiar skóry i tkanki tłuszczowej jest nieznaczny, kwalifikujemy pacjentkę do tzw. Miniabdominoplastyki – pępek w tej sytuacji nie jest przemieszczany. Finalnie powłoki są zszywane i powstaje jedna linia ciągła zlokalizowana w podbrzuszu. Niejednokrotnir operację miniabdominoplastyki łączymy z procedurą liposukcji.
Pamiętaj iż zabieg abdominoplastyki pozostawia bliznę w podbrzuszu – przedyskutuj z chirurgiem długość i lokalizację bizny!!!
Czas trwania
3-6 godzin
Potencjalne Powikłania
Abdominoplastyka jest zabiegiem bezpiecznym, aczkolwiek nie można całkowicie wyeliminować incydentalnych powikłań, związanych z przebiegiem zabiegu.
– zaburzenia gojenia rany – zależne są nie tylko od techniki operacyjnej lecz także od chorób towarzyszących (np. Utajona cukrzyca), palenia papierosów oraz anatomii i wieku biologicznego pacjentki
– infekcje okołooperacyjne – najwyższe standardy pozwalają zminimalizować to ryzyko do minimum. Jeśli się pojawi poradzimy sobie z nimi wspólnie
– krwiak w loży po zabiegu
– powikłania zakrzepowo-zatorowe
Opieka pooperacyjna
-
zostaniesz wypisana do domu w I dobie pooperacyjnej
-
odkażaj ranę codziennie środkiem odkażającym – Skinspet/Kodan – a nastepnie załóż czysty opatrunek
-
noś gorset i pas pooperacyjny przez 6 tygodni całą dobę oraz dodatkowo 2 tygodnie w nocy
-
noś pas pooperacyjny przez 8 tygodni przez całą dobę
-
ustal termin wizyty kontrolnej już przed zabiegiem
-
Z drenem wyjdziesz ze szpitala! Spisuj ile treści zbiera się w drenie/dobę. Usuniemy dren na pierwszej wizycie kontrolnej.
-
Gdy rana goi się prawidłowo zalecane są masaże brzucha i blizny po okresie około 2 tygodni od zabiegu
-
Więcej info? Patrz : baza wiedzy – informator dla pacjenta