Biopsja wycinająca zmiany skórne
Biopsja wycinająca to zabieg, podczas którego chirurg wycina zmianę skórną niejednoznaczną onkologicznie wraz z marginesem tkanek zdrowych. Niejednokrotnie usuwane są zmiany powodujące dyskomfort estetyczny lub utrudniające codzienne funkcjonowanie. Zmiana zakwalifikowana do wycięcia przez dermatologa lub chirurga musi być usunięta w całości wraz z minimalnym marginesem chirurgicznym. Wycięty preparat oddawany jest do badania histopatologicznego. Po otrzymaniu wyniku podejmowane są dalsze decyzje.
Technika zabiegu
Zabieg przeprowadzany jest znieczuleniu miejscowym. W wyjątkowych sytuacjach może być przeprowadzany w krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym (zmiany rozległe, trudne lokalizacje, ubytki wymagające plastyki płatowej). Trwa około 10-40 min. Po zastosowaniu znieczulenia nasiękowego 1% lignokainą zmiana wycinana jest skalpelem chirurgicznym. Następnie zakładane są szwy na skórę, a czasami także tkankę podskórną.
Przygotowanie do zabiegu i opieka pooperacyjna
Nie musisz być na czczo. Poinformuj chirurga o przyjmowanych lekach oraz reakcjach alergicznych w przeszłości. W dniu zabiegu weź prysznic – nie stosuj na miejsce operowane: maści, kremów, środków natłuszczających.
Opieka pooperacyjna
20 min po zakończeniu zabiegu możesz opuścić klinikę. W dniu zabiegu staraj się unikać nadmiernej aktywności fizycznej. Raz na dobę przemyj ranę środkiem odkażającym , nałóż czysty opatrunek. Umów się na usunięcie szwów wedle zaleceń operatora.
Cięcie chirurgiczne?
Przed zabiegiem chirurgicznym chirurg przedyskutuje z Tobą optymalne cięcie skórne. Staramy się aby było minimalnie widoczne, a ulożenie zbieżnie do linii Langera – linii zmniejszonego napięcia skóry. Takie ułożenie cięcia zapewni maksymalną estetykę blizny, która zawsze pozostaje po zabiegu chirurgicznym.