Odroczona rekonstrukcja piersi płatem DIEP

Odroczona rekonstrukcja piersi płatem DIEP


Płat DIEP (Deep Inferior Epigastric Perforator Flap), czyli płat oparty na perforatorach od tętnicy nabrzusznej dolnej głębokiej stanowi jeden z bardziej wyrafinowanych zabiegów z zakresu chirurgii rekonstrukcyjnej piersi. Jest to zabieg, w trakcie którego przy użyciu tkanek z powłok brzucha możemy uzyskać pierś o naturalnym wyglądzie i podobnej budowie jak pierś zdrowa. Jest to zabieg z zastosowaniem technik mikrochirurgicznych, czyli pobrania płata z miejsca biorczego (powłoki jamy brzusznej) i pod kontrolą mikroskopu operacyjnego zespoleniu naczyń płata z wybranymi naczyniami zlokalizowanymi na klatce piersiowej – najczęściej piersiowymi wewnętrznymi.

Dla kogo?

  • odroczone rekonstrukcje piersi po radioterapii – według wytycznych NCCN, AGO, PTCHO u pacjentek po amputacji oraz radioterapii rekomendowane jest wprowadzenie tkanek własnych. Optymalną techniką rekonstrukcji jest w tym przypadku płat DIEP, który rekonstruuje objętościowo pierś całkowicie tkanką własną

  • amputacje piersi z jednoczasową rekonstrukcją (IBR), gdy istnieje konieczność radykalizacji ze względu na naciek raka

  • amputacje z jednoczasową rekonstrukcją implantem zakończone deformacją estetyczną lub powikłane nawracającym wytwarzaniem się kapsuły łacznotkankowej

  • masywne ubytki tkanek miękkich tułowia po urazach lub masywnych resekcjach onkologicznych (w naszej praktyce płat drugiego rzutu po ALT)

  • adekwatna ilość tkanek podbrzusza


Przeciwwskazania?

  • nikotynizm!!!

  • Masywna Otyłość – wykazano iż większa masa ciała wiąże się z większą ilością powikłań. BMI > 35 jest dla nas wartością dyskwalifikującą, przy BMI 30-35 decyzję podejmujemy indywidualnie

  • Wcześniejsze zabiegi brzuszne – nie stanowią bezwzględnego p/wskazania aczkolwiek zwracamy szczególną uwagę na lokalizację blizn i potencjalne uszkodzenia związane z przebytymi operacjami


Przygotowanie do zabiegu

1) Każdą z pacjentek zakwalifikowanych klinicznie do rekonstrukcji płatem DIEP wysyłamy na badanie angioTK powłok jamy brzusznej celem ostatecznej kwalifikacji i oceny naczyń przydatnych podczas rekonstrukcji

2) Posiew z nosa i gardła na gronkowca – pobrany około miesiąc przed zabiegiem operacyjnym, w razie wykrycia patogenów, pozwala nam zabezpieczyć pacjentkę antybiotykiem miejscowo i zredukować liczbę powikłań infekcyjnych okołooperacyjnie


Technika operacyjna

Zabieg przeprowadzany jest przez dwa zespoły. Zespół pierwszy pobiera płat z podbrzusza. Wyizolowuje i dokonuje selekcji odpowiednich naczyń (perforatory) a następnie wypreparowuje naczynia nabrzuszne dolne, które będą zespalane w następnym etapie. W tym samym czasie drugi zespół wycina bliznę i część skóry w miejscu po wcześniejszej mastektomii, a następnie wycina/przecina fragment mięśnia piersiowego większego. Poprzez wycięcie fragmentu żebra lub uwidocznienie przestrzeni międzyżebrowej dochodzi do przygotowania naczyń piersiowych wewnętrznych, do których doszyjemy naczynia płata DIEP. Następnym etapem jest zespolenie mikrochirurgiczne, po czym następuje plastyka i wszycie płata oraz zamknięcie ubytku powłok jamy brzusznej.


Jak będzie wyglądała blizna na brzuchu?

Staramy się ułożyć bliznę jak najniżej, aczkolwiek finalny wygląd, długość i ułożenie blizny uzależnione są od budowy anatomicznej pacjentki oraz ilości tkanek, która musi zostać pobrana. Blizna będzie miała charakter linii. Stosujemy szew śródskórny, ciągły, wchłanialny.


Przedyskutuj z chirurgiem i poproś przed zabiegiem o rozrysowanie ułożenia blizny!!!


Czy zawsze pobieramy cały mięsień prosty? DIEP a TRAM?

Technika płata DIEP to nowoczesna technika rekonstrukcji piersi, w trakcie której nie pobieramy mięśnia prostego. Mięsień jest zaoszczędzany a odpowiednie naczynia zostają wypreparowane z masy mięśnia. Uszkodzenie mięśnia jest minimalne, staramy się także zaoszczędzić nerwy ruchowe. Jest to technika zdecydowanie mniej inwazyjna w stosunku do techniki rekonstrukcji płatem TRAM – gdy cały mięsień był pobierany, a dodatkowo wszywano siatkę.


Czas trwania zabiegu

6-9 godzin


Przebieg okołoperacyjny

Od 0 doby pooperacyjnej płat jest monitorowany przez lekarzy i pielęgniarki dyżurujące. W odstepach godzinnych wykonywany jest pomiar przepływów w płacie przy pomocy USG Doppler. Dodatkowo oceniany jest kolor i temperatura płata. Bardzo ważna jest rola pacjentki w ocenie płata – to ona jako jedyna widzi płat cały czas i ma możliwość wczesnego dostrzeżenia zachodzących zmian. Wyposaż się w lusterko aby móc oceniać płat!!! Jeśli w okresie pooperacyjnym zaobserwujemy zaburzenia ukrwienia płata może zajść konieczność rewizji płata na sali operacyjnej (w znieczuleniu ogólnym). W razie braku efektu/dalszego pogorszenia ukrwienia płata może dojść do usunięcia płata DIEP i zrekonstruowaniu ubytku płatem LD z ewentualnym ekspanderem. W wyjątkowych sytuacjach może wystąpić konieczności gojenia na otwarto lub założenia opatrunku podciśnieniowego. Pobyt w szpitalu trwa około 6-8 dni.


Czy możemy zmniejszyć obrzęk ręki po stronie operowanej?

Tak, u każdej pacjentki dokonujemy indywidualnej oceny pod kątem kwalifikacji do jednoczasowego pobrania węzłów chłonnych pachwinowych wraz z płatem DIEP. U pacjentek, u których występuje obrzęk chłonny istnieje możliwość przedoperacyjnej diagnostyki układu chłonnego (ICG) a następnie wykonanie płata DIEP wraz z jednoczasowym transferem węzłów chłonnych.


Opieka pooperacyjna

  • do domu zostaniesz wypisana w VI-VIII dobie pooperacyjnej

  • odkażaj ranę codziennie środkiem odkażającym – Skinspet/Kodan – a następnie załóż czysty opatrunek

  • Od O doby konieczne jest noszenie pasa brzusznego (pas powinien być jak najwęższy – nie może „zachodzić“ na operowaną pierś)

  • Po tygodniu zakładamy gorset na operowaną pierś

  • Noś gorset i pas pooperacyjny przez 6 tygodni całą dobę oraz dodatkowo 2 tygodnie w nocy

  • Ustal termin wizyty kontrolnej już przed zabiegiem

  • Dreny najprawdopodobniej będą usunięte jeszcze w szpitalu!

  • Obserwuj czy nie puchnie miejsce po pobraniu płata? Czy gorączkujesz? Czy rana jest zaczerwieniona? W razie wąstpliwości skontaktuj się ze mną.

  • Obserwuj czy nie puchnie miejsce po pobraniu płata? Czy gorączkujesz? Czy rana jest zaczerwieniona? W razie wąstpliwości skontaktuj się ze mną.

  • Więcej info? Patrz : baza wiedzy – informator dla pacjenta