Redukcja piersi (zmniejszenie) piersi

Redukcja piersi (zmniejszenie) piersi


Redukcja piersi jest to zabieg chirurgicznego zmniejszenia objętości piersi, z jednoczesną zmianą formy piersi, redukcji ptozy (opadania) oraz przeniesienia kompleksu brodawka-otoczka. Niejednokrotnie podczas tego samego zabiegu wykonujemy także procedurę liposukcji. Gigantomastia, czyli przerost piersi to obciążenie w codziennej aktywności objawiające się:

 • dyskomfortem podczas wysiłku fizycznego,

 • trudnościami podczas doboru bielizny oraz ubrań,

 • dolegliwościami bólowymi kręgosłupa, szyi ramion – wymagających niejednokrtonie przyjmowania leków przeciwbólowych

 • obniżoną samooceną,

 • wysypką, podrażnieniem skóry pod piersiami


Zabieg redukcji piersi eliminuje większość z tych problemów.


Kto nie jest dobrym kandydatem?

 • osoby palące!!!

 • chorzy z niewyrównaną cukrzycą

 • chorzy z zaburzeniami krzepnięcia

 • pacjentki z masywną otyłością

 • pacjentki nieakceptujące blizn pooperacyjnych

 • pacjentki planujące ciążę? – potencjalnie jesteśmy w stanie zachować zdolność laktacyjną aczkolwiek należy pamiętać iż każdy zabieg w obrębie piersi może upośledzić zdolność karmienia piersią

 • pacjentki planujące lub będące w trakcie odchudzania -znacząca zmiana wagi wpłynie znacznie na wygląd piersi, pojawi się nadmiar skóry wymagający ponownego wycięcia


Jakie Cięcie chirurgiczne?

 • Odwrócona litera T – cięcie przeprowadzone jest wokół otoczki, następnie od otoczki pionowo w dół do fałdu podsutkowego po czym rozchodzi się dwoma ramionami wzdłuż fałdu. Kształt cięcia pozwala na znaczną redukcję nadmiaru skóry oraz repozycję kompleksu brodawka – otoczka Uzyskany kształt piersi w pełni rekompensuje obecne blizny.

 • Okołotoczkowo-wertykalne/J – cięcie przeprowadzone jest wokół otoczki, następnie od otoczki pionowo w dół (lub w kształcie J) do fałdu podsutkowego. Idealne do mastopeksji o umiarkowanej ptozie.


Technika chirurgiczna


Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym. Przed zabiegiem chirurg dokonuje pomiarów przedoperacyjnych, omówi oraz obrysuje planowany zakres zabiegu. Po przecięciu skóry gruczoł odpreparowany jest od płatów skórno-podskórnych. Chirurg wycina nadmiar skóry. Kompleks brodawka-otoczka przenoszony jest na pożądaną wysokość. Zakładane są szwy stabilizujące gruczoł i kompleks brodawka-otoczka w nowej pozycji. Pacjentka jest sadzana w trakcie zabiegu celem oceny efektu finalnego. Zakładane są dreny Redona. Po posadzeniu pacjentki następuje próbne zszycie odpowiednich tkanek ze sobą. Jeśli otrzymany efekt jest zbieżny z oczekiwaniami operatora , następuje końcowe, kilkuwarstwowe zszycie tkanek – gruczołu, tkanki podskórnej i skóry. Pacjentka jest wybudzana. Zakładany jest gorset kompresyjny.


Czas trwania


3-5 godzin

Okres pooperacyjny

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym. W pierwszej dobie pooperacyjnej pacjentka jest wypisywana do domu. Po zabiegu pacjentka powinna nosić gorset modelujący/kompresyjny przez 4-6 tygodni. Pacjentka może podjąć aktywność zawodową po 7-14 dniach a pełną aktywność fizyczną po 6-8 tygodniach. Musisz kontrolować i spisywać ilość chłonki w drenie. Codziennie zmieniaj opatrunki i umów się na wizytę kontrolną.


Czy rezultat jest trwały?

Efekt redukcji piersi jest długotrwały i widoczny od razu po zabiegu. Po ustąpieniu obrzęku pierś przybierze finalny kształt i rozmiar po około 6 miesiącach. Należy pamiętać iż proces starzenia związany jest ze wzrostem wiotkości skóry, utratą jej jędrności oraz pogorszenia jakości tkanek, Z tego powodu efekt końcowym może się z czasem w pewnym stopniu zmienić.


O ile można zmniejszyć pierś?

Decyzję odnośnie zakresu zabiegu podejmuje wspólnie chirurg wraz z pacjentką. Jest to ustalane podczas wizyty konsultacyjnej przed zabiegiem operacyjnym. Staramy się aby finalny rozmiar piersi był dopasowany do sylwetki pacjentki i jej budowy anatomicznej.


Powikłania zabiegu?

 • Ból – Po zabiegu zmniejszenia piersi mogą wystąpić dolegliwości bólowe o różnym nasileniu i czasie trwania. W przypadku odczuwania silnego bólu, powinnaś niezwłocznie poinformować mojego lekarza.

 • Infekcji i stanach zapalnych – Wszelkie zabiegi chirurgiczne, a w szczególności zabiegi na dużej powierzchni chirurgicznej są obarczone ryzykiem zakażenia drobnoustrojami. Większość infekcji związanych z zabiegiem ujawnia się w przeciągu kilku dni lub tygodni po zabiegu. Jeśli nie zareaguję na podawane antybiotyki, może zajść konieczność chirurgicznej interwencji. W bardzo rzadkich przypadkach może nastąpić Zespół Wstrząsu Toksycznego (TSS). Jest to choroba zagrażająca życiu, wywoływana przez toksyny wydzielane przez niektóre szczepy bakterii. Do jej objawów należą: nagła gorączka, wymioty, biegunka, zawroty głowy, wysypka wyglądem przypominająca oparzenie słoneczne. W przypadku zaobserwowania takich objawów powinnam natychmiast skontaktować się z lekarzem w celu postawienia diagnozy i rozpoczęcia leczenia.

 • Zwapnień w obrębie tkanek – Zwapnienia mogą być widoczne podczas badań USG i RTG. Mogą one utrudniać wykrycie niektórych schorzeń, w tym nowotworów. Z tego powodu należy zawsze poinformować lekarza o przebytej operacji. W niektórych przypadkach zwapnienia mogą być uznane za objaw raka i spowodować konieczność wykonania biopsji lub wycięcia zmian celem dokładnego zbadania charakteru zmiany.

 • Asymetria – Zabieg polega na zredukowaniu nadmiaru skóry w dolnej części piersi, przemieszczeniu otoczki i brodawki wyżej -na prawidłowe miejsce oraz ewentualnie (w przypadku konieczności zmniejszenia piersi) wyacięcie części tkanki tłuszczowej i gruczołowej. Jest wiele metod operacyjnych pozwalających osiągnąć efekt tego zabiegu, różniących się techniką operacyjną, co skutkuje innym rozmieszczeniem blizn. Wybór metody zależy od wielkości i wyglądu piersi, oczekiwań pacjentki, oraz -oczywiście -preferencji chirurga. Pacjentka decydując się na operację powinna zdawać sobie sprawę, że zazwyczaj niemożliwe jest osiągnięcie idealnego kształtu i idealnej symetrii piersi.

 • Zaburzenia laktacji – Większości przypadków po operacji zmniejszenia piersi nie można karmić dziecka własną piersią . Są jednakże techniki operacyjne zapewniające karmienie piersią, ale zastosowanie ich nie daje żadnej gwarancji, że to karmienie będzie możliwe.

 • Krwiaka/krwotoku pooperacyjnego/przesięku – W niedługim czasie po operacji może dojść do powstania krwiaka lub przesięku. Objawia się to opuchlizną, zasinieniem i dolegliwościami bólowymi spowodowanymi nagromadzeniem się krwi lub płynu surowiczego w bliźnie. Takie pooperacyjne powikłanie może być przyczyną powstania infekcji lub martwicy tkanek . Organizm jest w stanie sam wyleczyć niewielkie krwiaki lub przesięki. Duże, wymagają umieszczenia drenów w celu zapewnienia prawidłowego gojenia. W wyniku drenażu powstać może niewielka blizna.

 • Zaburzeń czucia brodawek i piersi – Po zabiegu prawie zawsze czucie w obrębie brodawki i piersi może ulec znacznemu osłabieniu łącznie z brakiem czucia . Zaburzenia te mogą być przemijające lub trwałe.

 • Martwicy – Martwica jest to tworzenie się obumarłych tkanek w piersi. Może to utrudnić gojenie się rany i spowodować konieczność chirurgicznej korekcji lub usunięcia tkanek martwiczych. Konsekwencją martwicy mogą być trwałe zbliznowacenia i zniekształcenia piersi. Martwica może dotyczyć brodawki sutkowej łącznie z jej obumarciem całkowitym . Należy wtedy wykonać usunięcia brodawki i tkanek martwiczych, a w terminie późniejszym zabieg rekonstrukcji wzgórka brodawki( bez czucia ) i ew. tatuaż otoczki brodawki.